Szabás Község Hivatalos Weboldala

Szabásért Egyesület Női Kara

Gondolatok a kórusról :

Szabásért Egyesület 2000-ben alakult meg Mátyás Lívia, majd későbbiekben Kovács István vezetésével. 

 Még ez év nyarára a Szabási Női Kar csapata is összeállt. Rozina Zoltán nyugalmazott iskolaigazgató vezetésével, a mintegy 25 tagú kórus többnyire három szólamban énekelt népdalokat, magyarnóta feldolgozásokat. A helyi ünnepségeken túl, az ország több megyéjében, és a fővárosban is jártak, sőt Erdélyben, Szlovéniában is énekeltek… Az évek alatt azonban a létszámuk csökkent, hisz többen elköltöztek, a családi állapotuk változott, illetve halálesetek is történtek.  Rozina Zoltán karnagy betegsége idején, majd 2018 –ban bekövetkezett halála után, Ruzsa Jánosné óvodavezető vette át a női kar irányítását, aki ez idő tájt lett nyugdíjas. 

Ekkorra már mindössze 13- tagja volt a női karnak.  Fontossá vált a közösség összekovácsolása, összetartása, és az éneklés mellett más tevékenységeket is beépítettek az életükbe. Színdarabot játszottak, táncot tanultak és kreatív feladatokkal is megtűzdelték a mindennapokat.  A megye több településére is hívták őket, mert repertoárjukban egyszólamú népdalok, hazafias dalok és egyházi énekek mellett, gyászdalok, és egyéb, az aktualitásnak megfelelő dalok is szerepelnek. Az ünnepségeken nem csak énekelnek, de az irodalmat is beépítik a műsoraikba.  Az elmúlt időszakban a kórus szereplő -ruhája is bővült, gazdagodott…

Már lassan két évtizedes hagyomány, hogy minden évben kettő, illetve 2010 óta három ünnepség (Az összetartozás napja, Szent István ünnepe, és a Karácsonyváró ünnepség) az Egyesület, illetve a Női Kar szervezésében kerül megrendezésre. Ezeken az ünnepségeken, a településen élő gyerekek közül is sokakkal együtt énekelnek, vagy mondanak verset, prózát.  Jó kapcsolatot ápolnak az önkormányzattal, a település más egyesületeivel, valamint a környező települések kórusaival, közösségeivel. Őszinte és testvéri kapcsolatuk van a Kaposvári Korona kórussal, melynek vezetőjének kötődése van Szabáshoz.

Néhány gondolat a jelenről:

2023- ban a Petőfi évkapcsán, a Nemzeti Ünnepünkön egy hosszabb lélegzet emlékműsort adtak.

Több alkalommal vettek részt nagy sikerrel a Solár fesztiválon, Nagyatádon. 2019-ben léptek be a Somogy Megyei Nyugdíjas szövetségbe, melynek rendezvényein, pályázatain mindig sikeresen szerepelnek.  Ez utóbbinak köszönhetően énekeltek 2023-ban Nagyatádon, Kaposváron, Barcson, Bolhón, Nagykorpádon, Somogyudvarhelyen, Segesden, Somogysárdon, Taszáron.

A közösség megtartásához, erősítéséhez nem csak a munkára, de a tartalmas kikapcsolódásra, feltöltekezésre is figyelnek. Kirándulnak, színházba mennek, koncertekre járnak. 

2024-re is vannak tervek, melyeknek megvalósításához rendelkezésükre áll a szépen felújított közösségi ház, ahol évek óta próbálnak, amit szinte otthonuknak tekintenek. Óvják és védik az évek során megvásárolt, megszerzett  tárgyakat, értékeket, és azokat az érzelmi kincseket melyeket nem lehet sehol megvásárolni…

Ha a Teremtő is segíti a kis közösséget, 2024-es év is tartalmas lesz a számukra…